„Összefogás a fejlődésért”
EFOP.1.5.3-16-2017-00098
- Fotók (szünidei gyermekétkeztetés)
- Fotók (munkaerőpiaci börze)
- Fotók (sportnap)
- Fotók (egy lépés az egészségért)
- Fotók (kompetenciamérés)
- Fotók (ifjúsági klub)
- Fotók (fejlesztő szakemberek)
- Fotók (közösségépítő programok)
- Fotók (prevenciós előadások)
- Fotók (gyerekkuckó)
- Fotók (hagyományőrző nap)
- Fotók (háztartási ismeretek)
- Fotók (jogi ismeretek)
- Fotók (Munkára fel!)
LASKODI APRÓSÁGOK A BIZTOS KEZDET GYEREKHÁZBAN
EFOP-1.4.3.-16-2017-00082
- Fotók (Gyerekekre irányuló szolgáltatások)
- Fotók (Szülőkre irányuló szolgáltatások)
- Fotók (Helyi közösségre irányuló szolgáltatások)
- Fotók (Közösségi programok)
„EGÉSZSÉGÜGYI ALAPELLÁTÁS INFRASTRUKTURÁLIS FEJLESZTÉSE LASKODON” TOP-4.1.1-15-SB1-2016-00029
„ÖNKORMÁNYZATI ÉPÜLET ENERGETIKAI KORSZERŰSÍTÉSE LASKODON” TOP-3.2.1-15-SB1-2016-00051
Kedvezményezett:
LASKOD KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA
Projekt neve:
LASKODI APRÓSÁGOK A BIZTOS KEZDET GYEREKHÁZBAN
Projekt azonosító: EFOP-1.4.3.-16-2017-00082
Vissza nem térítendő támogatás összege: 40 MILLIÓ FORINT
Az ellátottak köre: Laskod településén élő 0-3 éves korú gyerekek és családjaik.
EFOP-1.4.3.-16-2017-00082 kiemelt projekt megvalósulási ideje: 2018. február 1. - 2022. január 31.
Minden hétköznap/hétfő-péntek/ nyitva tartással 8-12 óra között, tízórai biztosításával és rendszeres napi foglalkozásokkal, programokkal várjuk a 0-3 éves korú gyerekeket nevelő családokat.
A Biztos Kezdet Program esélyt ad a programban részt vevő 0-3 éves korú gyermekek, valamint családjaik számára, hogy a gyermekek életének legkorábbi időszakában segítséget kapjanak a testi, értelmi, érzelmi és szociális fejlődésükhöz. A problémák korai felismerése, a programhoz kapcsolódó szakemberek folyamatos támogatása, a gyermekekkel és a szülőkkel való közvetlen foglalkozás hozzájárul a programban részt vevő gyermekek sikeres óvoda-, majd iskolakezdéséhez, az esetleges iskolai kudarcok csökkentéséhez. A Biztos Kezdet program célja a hátrányos helyzetű, vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek egészséges fejlődésének biztosítását támogató, fejlődési lemaradását kompenzáló, a társadalmi felzárkózást segítő prevenciós szolgáltatás biztosítása.
Mit nyújt a Biztos Kezdet Gyerekház?
- a gyerekház mindenki számára nyitott, szolgáltatásainkat ingyenesen vehetik igénybe a településen élő gyerekek és szüleik
- a gyerekek képességeinek kibontakoztatásához szükséges környezetet biztosítunk, vagy szükség esetén a megfelelő szakemberhez irányítjuk a családot
- nyomon követjük és segítjük a gyermek fejlődését
- rugalmasan alkalmazkodunk a helyi igényekhez
- megismertetjük a szülőket a korszerű gyermeknevelési módszerekkel, gyermekükkel való kapcsolatuk tudatos módon történő erősítésének fontosságával
- együtt működünk a szülőkkel, helyi szakemberekkel, intézményekkel és helyi közösségekkel
- kiegészítjük a meglévő szolgáltatásokat és segítjük az azokhoz való hozzáférést
Gyerekekre irányuló szolgáltatások
A gyermekeknek tervezett „mesedoboz”, „zene manó”, „mocorgó”, „pöttöm kezek”, „kisvilágunk” fejlesztő foglalkozásokon éneklünk, mozgunk, kézműveskedünk, felfedezzük a körülöttünk lévő világot, mesélünk, mondókázunk.
Ezen foglalkozások célja, a figyelem, érzelmi nevelés, szókincsbővítés. A közös énekléssel fejlesztjük az anyanyelvi zenei készségeket, oldjuk a feszültséget. A mozgásos, játékos tornával fejlesztjük a kisgyermekek egyensúlyérzékét, mozgáskoordinációját, mely fontos szerepet játszik a beszédfejlődésben. A kézműves foglalkozásoknak az esztétikai érzék, szem-kéz koordináció, és a finommotorikus mozgásban fontos szerepe van.
A tízórait a gyermekek igényeit figyelembe véve mindig közösen készítjük el a szülők bevonásával. A kulturált étkezés szabályainak első lépéseit márjól ismerik a gyerekek és szülők: evés előtt kezet mosunk, megterítünk, leülünk az asztal mellé. A tízórai célja az egészséges ételek fogyasztása(gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek, saját kezűleg készített bébiételek), mellyel hozzájárulunk egészségünk megőrzéséhez. Ennek fontosságát folyamatosan tudatosítjuk a szülőkben.
Szülőkre irányuló szolgáltatások
„Süssünk-süssünk valamit” program keretén belül rendszeresen sütünk, főzünk többnyire a szülők ötletei alapján. A program célja a szülők ismereteinek bővítése, valamint a közösségiérzés erősítése. Készítettünk már tortát, muffint, mézeskalácsot, palacsintát, eper dzsemet.
Baba-mama klub: a kezdetektől van, melyet a gyerekházba járóvédőnő tart. Célja az ismeretátadás, a tévhitek eloszlatása, kompetenciák bővítése. A témák között szerepelt a lázcsillapítás, vitaminok pótlása, kötelező- és adható védőoltások, szobatisztaságra nevelés, szoptatás előnyei, leválasztás, hozzátáplálás, fogzás, mozgás fejlődése, várandós gondozás, családtervezés, csecsemő egészséges fejlődése, egészséges táplálkozás stb.
Szülői fórumok: kéthetente. A beszélgetések kötetlenek, szívesen beszélgetnek egymással és velünk is az anyukák. A fórum témáját mindig érdeklődéssel várják, melyet közösen beszélünk át és vonjuk le a következtetést és a tanulságot.
Kézműves foglalkozások: alkalomszerűek. Közösen készítettük az évszakoknak és az ünnepeknek megfelelő dekorációkat: ajtódíszt, az adventi koszorút, asztaldíszt, képkeretet, mécsestartót, melyet hazavittek otthonuk szépítéséhez az anyukák.
Segítségnyújtás hivatalos ügyek intézésében: A szolgáltatásigénybevétele alkalomszerű. Segítséget nyújtottunk nyomtatványok kitöltéséhez, időpontkéréshez különböző szakrendelésekre.
Szakmai partnerekre irányuló szolgáltatások
Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a település polgármesterével, aki figyelemmelkíséri munkánkat és segít minden területen. Szoros kapcsolatban állunk a védőnővel, aki heti 2 órában jelen van agyerekházunkban.Nagyon jó az óvodával való kapcsolatunk, folyamatosan látogatást teszünk az óvodában, segítjük egymás munkáját.
A családsegítő szolgálattal is jó partneri viszonyban állunk, illetve a gyerekházba járószakemberekkel (logopédus, fejlesztő pedagógus). Szakembereink csoportos beszélgetések, tanácsadások során látják el hasznos információkkal az édesanyákat a gyermek egészséges fejlődése érdekében.